A híres arizónai meteorkráter - USA
A feltevések szerint Földünk egyik legnagyobb meteor(it) becsapódási krátere található Arizónában. Azon, hogy meteor, vagy egy kisebb aszteroida okozta-e, vitáznak néhányan, de az biztos, hogy égből jött tárgy okozta.
|
Kép: Jéghegy - szennyeződés nyomaival
Az Antarktiszról hatalmas jéghegyek válnak le. Belső szerkezetük sok információt szolgáltat a kutatóknak a klímaváltozásokról. A felmelegedéseknek, lehüléseknek, a levegő szilárd szennyeződéseinek lerakódott nyoma megőrződik a jéghegyekben. A képen egy olyan réteg is látható, amely szennyezetteb réteget sejtet.
|
Kép: Görögországi Meteorák
Görögország középső részén, a Pindosz-hegységben található ez a világtól sokáig elzárt terület, a Meteorák. A 100-150 méter magas mészkő szigethegyek erdeje fantasztikus látvány. Tetejükön bizánci kolostorok helyezkednek el, szinte megközelíthetetlenül. Manapság, már csak 5 kolostorban működik szerzetesrend, a többi elnéptelenedett. Sokáig csak kötéllétrán lehetett feljutni hozzájuk, később már a mészkőbe vájt lépcsősorok, és hídak megépítése segítették a feljutást. Különleges turistalátványosságnak számítanak, így a szerzeteseknek nyitniuk kellett a világr
|
Kép: Perito Moreno gleccser Argentínában
Az Andok hegység Argentína területén húzódó vonulataiból indul el, és Patagónia területén éri el az Atlanti-óceánt Földünk 3. legnagyobb édesvíztartalékát magába foglaló Perito Moreno gleccser. 30 km hosszan húzódik, 250 km2-es területen, a Los Glaciares Nemzeti Parkban. A "torkolatánál" 5 km széles, 60 m magas jégfolyó naponta kb 2 méteres sebességgel halad előre. Legmélyebb pontja körülbelül 700 méter. Amint eléri az óceánt, hatalmas tömbök szakadnak le a területéről, és jéghegyek formájában, még tovább sodródnak az óceánban.
|
Cabo San Luca - Mexikó
A hegységalkotó kőzetek közül a mészkő a legismertebb. Lazább változata a mésztufa. A tengervíz hullámzása a lazább közeteket hamarabb kikoptatja, így a keményebb kőzetek különleges formációkat alkothatnak, mint ahogy a képen is látható - Cabo San Luca, Mexikó partjainál a Kaliforniai-öbölben. Ez a hídszerű formáció a tenger és a szél romboló munkájának az eredménye.
|
Kép: Rio de Janeiro csodálatos kúpszigetei
Rio de Janeiro - magyarul Január folyót jelent - a Karnevál, a strandok létéről ismert a képeken, pedig fantasztikus természeti képződmények, a \"kúpszigetek\" köszöntik a látogatót. Ezek a tenger és a szél eroziójának köszönhetik formájukat. A várost A \"Megváltó Krisztus\" hatalmas szobra vigyázza.
|
Kép: Grand-Canyon, a Föld történetének könyve
Az USA nyugati részén, a Colorado folyó mentén a Colorado-fennsíkon alakult ki Földünk egyik különleges képződménye, a Grand Canyon. 1400-1600 méter magasságból szakad le a felszín, a folyó vágta völgybe. A kanyon oldalán a földtörténet különböző időszakából látható rétegek figyelhetők meg, a geológusok legnagyobb örömére. Olyan az egész, mint egy nyitott könyv, amelyből könnyen lehet olvasni a múlt történéseit. A száraz, sivatagos éghajlat, a hőingás okozta aprózódásnak köszönhető törmelékképződés, a folyó és szélerózió különleges formakincset eredményezett. A terület a turizmus egyik célállomása.
|
Kép: Naplemente a békés a tengerparton
A Csendes-óceán milliónyi apró szigetnek ad otthont. A szigetecskék nagy része koralltelepből alakult ki, másik részük vulkánikus eredetű. Az élettelen köveken nagyon hamar megtelepedik a növényzet, amelyből a pálmafélék, főleg a kókuszpálma terjedt el leginkább. A helyi lakosság a kókusz minden elemét hasznosítja. Hozzánk a kókuszreszelék érkezik ezekből leginkább, amely különféle édességek készítésére alkalmas.
|
Kép: Mount Everest - felhők felett a világ teteje
Földünk legmagasabb pontja a 8848 méter magas Mount Everest, vagy ahogy nepáli nevén hívják, a Csomolungma (Jóságos Istenanya). A Himalája hegység dísze. Minden valamirevaló hegymászó kihívása a csúcs elérése. Oda szinte kötelező elmenni. Rengetegen próbálkoztak a meghódításával, de hivatalosan az első Sir Edmund Hillary új-zélandi, és Tenzing Norgay nepáli serpa volt 1953-ban. A Jóságos Istenanya számtalan emberáldozatot követelt magának, nem adja könnyen magát. Ahogy a képen is látszik, a felhőréteg fölé emelkedik a csúcs. Oxigén alig van, így csak légzőkészülékkel biztonságos a hegy megmászása, bár sokan próbálkoztak e nélkül is. Érdekes, hogy a Himalája másik csúcsa, a K-2 a hegymászóknak nagyobb kihívás, mint a Mount Everest, mert nehezebb az útvonal. Ettől függetlenül a Mount Everest látványnak is csodálatos.
|
Kép: Szakadékvölgy fátyol vízesése
Amikor egy folyó több kisebb ágban zuhan a mélybe, akkor ilyen fátyol szerű, csodálatos látvány alakul ki.
|
Kép: Rizsföldek teraszos földműveléssel Ázsiában
Ázsia keleti, délkeleti, déli részén a legfontosabb gabonanövény a rizs. Kevés termőföld áll rendelkezésre az ott élő lakosság számához képest, ezért minden talpalatnyi helyet kihasználnak a műveléshez. A teraszos művelés a domboldalakon, hegyoldalakon teszi lehetővé a rizstermesztést, amely a mesterségesen elárasztott földparcellákhoz biztosít területet.
|
Kép: Atoll - egy születő korallsziget az óceánon
A Csendes-óceán trópusi vidékein nagyon gyakori a korallszigetek kialakulása. Ezeket a milliárdnyi, apró korallállatka egymásra települt váza alakítja ki. A kép egy olyan fázist mutat, amikor a születő szigetív már összezárt, és korallgyűrű - atoll keletkezett. A bennrekedt tengervíz tóvá - lagunává - csökkent, és csak idő kérdése, hogy mikor párolog el véglegesen, helyet adva a szárazulatnak, amelyen a pálmafélék is meg tudnak telepedni. Ezzel élet költözik a kis szigetre. Az ott leszálló madarak ürüléke - a guano - trágyával látja el a kopár sziklákat, amely a szervesanyag utánpótlást hozza, így talajképződés is lehetségessé válik, amely további növénytársulásoknak ad helyet.
|
Kép: Pusztuló tengerpart az Atlanti-óceán mentén
A pusztuló magaspartokat a tenger hulláverése alakítja ki úgy, hogy a lazább kőzeteket leválasztja a part széléről. Európában a Brit-szigeteken található Dover-sziklái, a Franciaországban lévő Bretagne-félsziget partjai tipikusan ilyen parttal rendelkeznek.
|
Törmeléklejtő - Badlands - USA
A csapadék egy része elfolyik a felszínen. A víz magával sodorja az apró szemcséket, amelyek további csiszoló, koptató munkát fejtenek ki. Ahol a felszínt lazább kőzetek is alkotják, ott könnyebben fejti ki hatását a lefolyó víz, érdekes, különleges alakzatokat alakítva ki. A képen a Dél-Dakotában található Badlands (terméketlen vidék) látható, ahol az eróziós folyamatok remekül tanulmányozhatóak.
|
|
Kommentáld!